En Çok Beslenen Kedi Türleri Nelerdir?

En çok beslenen kedi türleri nelerdir? Evlerde birçok farklı tür, birçok farklı ırktan hayvan beslenilmektedir. Bunlardan akla ilk gelen hayvan türü kediler olmaktadır. Ülkemizde beslenen kedi ırkları arasında genellikle safkan ırklar olmaktadır.

En Çok Beslenen Kedi Türleri Nelerdir?

Genel olarak Türkiye’de en çok beslenen kedi türlerini, isimlerini ve bu kedilerle ilgili detayları sizler için alt kısımda detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. British shorthair, scottish fold, iran kedisi, chinchilla, siyam kedisi genel olarak en çok beslenen kedi türleri arasında yer almaktadır. Öncelikle british shorthair ile başlayalım.

BRİTİSH SHORTHAİR

British shorthair ırkı kediler Türkiye’de beslenen en yaygın ırkıdır. Genellikle gri renkte olan British shorthair ırkı kediler sakin ve sevecen yapısı sayesinde ev ortamına uygun kedilerdir. Sakin yapıları sayesinde yaramazlık yapmazlar ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Bu kedilerin gözleri sürme yeşilinde olmaktadır. Nadir bir ırk olmalarından dolayı petshoplar dışında yurtdışından da sahiplendirmesi yapılmaktadır.

SCOTTİSH FOLD

İskoçya kökenli olan Scottish Fold ırkı kedilerin kulakları eğik ve kesik görünmesiyle sevimli görülür ve bu kediler british ırkına yakın bir ırktır ve sakin yapıda olduğundan ev ortamında rahatlıkla bakılan kediler arasında yer almaktadır. Kısa tüylerinin olması sebebiyle çok fazla tüy dökmezler. Bu ırklara sahip olunacağı zaman çapraz eşleme ile doğmuş yavru olduğundan emin olmak gerekir. Çapraz eşlemeyle doğmamış Scottish Fold ırkı kedilerde ileride eklem hastalıkları ile karşılaşabilmektedir. Çapraz eşlemeyle doğan kedilerde yetişkinlik halde eklem hastalıkları olmamaktadır.

İRAN KEDİSİ

Persian olarak da bilinen İran kedileri, uzun tüyleri bulunduğundan ihtişamlı görünümleri vardır. Özel kedi taraklarıyla İran kedilerinin tüylerine düzenli bakım yapılması gerekir. Sakin bir kedi ırkı olmalarından dolayı çok fazla oyunu sevmeyen bir kedi ırkıdır. Tüylerinin uzun olmasından kaynaklı evin soğuk yerlerini tercih etmektedir. Sıcak günlerde kedinin tüyleri kısaltılarak daha rahat bir şekilde gezebilmesine imkân tanınabilir.

CHİNCHİLLA

İran kedisi ile british kedisinin çapraz eşlenmesi ile ortaya çıkan bu kedi ırkı kısa veya uzun tüylü olarak görülebilmektedir. Oldukça sakin olan chincilla cinsi kediler, tüy bakımı ve beslenmesi düzenli bir biçimde yapılması halinde evde bakıldığında sorun çıkarmayan bir kedi türüdür.

SİYAM KEDİSİ

Kendine özgü tüy rengi bulunan bu ırk kediler, kısa kahverengi ve krem rengi tüyleri bulunur. Göz rengi mavi ve tonları olan bu kedilerde şaşılık da görülebilmektedir. Çok duygusal olduklarından sahiplenildiklerinde ilgilenilmezse depresyona girebilmektedir. Kediniz için Gaziantep’te veteriner arıyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz. Sizler için en çok beslenen kedi türleri nelerdir? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Benzer Yazılar