Hayvanlarda Asidoz Neden Olur?

Hayvanlarda asidoz neden olur? Özellikle ruminant da denilen çift tırnaklı hayvanlarda görünen ve rasyon düzensizliği sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hayvanlar tarafından kolay fermente edilen yüksek karbonhidrat içeren yemlerin ani ve aşırı miktarda alınmasından kaynaklanır. Normalde böyle hayvanların işkembeleri alkali iken bu yem değişikliği sonucu hızla asidik hale geçer. Böylece laktik asit miktarı ön midelerde hızlıca artar ve vücudun tamamını etkileyen fermantasyon bozukluğu ortaya çıkar. Bu hastalığa halk dilinde tohmalama, deneleme, hamurlama gibi isimler verilmiştir.

 Beslenmeye Bağlı Nedenler Nelerdir?

 Kolay fermente olan karbonhidratça zengin yemlerin özellikle değirmen kepekleri, şekerpancarı ve şeker pancarı posaları, melas, patates, bira mayası, üzüm, pekmez ve halk tarafından çokça verilen şekerli su nedenleri arasındadır.

 Yeni alınan hayvanlar karbonhidratça zengin gıdaları aniden ve bol miktarda verilmesi. Uzun süre aç kalmış veya bırakılmış hayvanlar enerji miktarı yüksek yeme maruz bırakılması veya bunu kazara yemesi. Günlük alması gereken yem miktarlarını öğünler halinde değil de bir defada alması.

 Besi hayvanlarında karbonhidrat içeriğinin fazlalaşması.

  İnekler koyunlara göre karbonhidratlı beslenmeden ortaya çıkan asidoza karşı daha duyarlıdır. Vücut ağırlıklarına göre düşünüldüğünde koyunlar aynı miktarda alınan karbonhidrata karşı daha az hastalık belirtisi gösterir.

 Bireysel dirençle önemlidir. Aynı miktarda karbonhidrata maruz kalmış hayvanlardan bir kısmı hastalık belirtisi gösterirken bir kısmı göstermeyebilir. Hayvanların kilogram canlı ağırlığı 20 gr glikoz yani şeker alımı asidozun oluşması için yeterli miktarı oluşturur.

 Asidozun Mekanizması Nedir?

  Karbonhidrat vücuda alındıktan sonra hızlıca uçucu yağ asitleri sentez artar ardından midede PH düşer bunun sonucu olarak laktik Asit sentezi artar bunun nedeni Str. bovis ve laktobasillerin artışıdır. Laktik Asit birikir midenin normal florası bozulur, toksin yapan bakteriler fazlalaşır ve metabolik bozukluklar ortaya çıkar.

  Dışardan Görülen Belirtiler Nedir?

  Dehidrasyon sonucu olarak gözlerde çökme ve deri elastikiyetini kaybetmesi, böbrek yetmezliği, karaciğer apseleri, iştahsızlık, ishal, idrarın az olması veya hiç yapmaması, aşırı derecede histamin açığa çıkması sonucu ön ayaklarda meydana gelen topallama görülür. Kalp ve dolaşım bozukluklarından dolayı da organ yetmezliğinden asidozun ileri safhalarında ölüm meydana gelir. Hayvanlarda asidoz neden olur? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Benzer Yazılar