Köpeklerde Kanlı İshal

Köpeklerde yaşanabilmesi muhtemel sağlık sorunlarından birisi de kanlı ishaldir. Genelde bağırsaklardan kaynaklanan bu sorun özellikle köpeklerin en çok zorlandığı sorunlar arasında yer almaktadır. Peki köpeklerde kanlı ishal nedir? Nasıl düzelir?

Girişte de belirttiğimiz gibi, köpeklerde ishal sorunu çok yaygın sorunlardan birisidir. Genelde dışkı sıklığında artış veya kıvamında azalma olarak da görülebilir. Buna bağlı olarak bir köpek günde yalnız bir kez dışkılasa ve dışkısının kıvamı sıvı haldeyse bu durum ishal olarak da değerlendirilebilir.

Birçok duruma bağlı olarak ishal sorunları vücudun herhangi bir yerinde bulaşıcı bakterilere savaşmaya çalışan doğal bir tepkisin diyetteki bir değişikliğin ya da bozulmuş bir yiyeceğin yenilmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Köpeklerde yaşanması muhtemel kanlı ishal en kısa süre içinde bir veteriner tarafından dikkate alınması değerlendirilmesi gereken ciddi bir belirtidir.

Köpeklerde kanlı ishal sorununun nedenlerini anlamak daha iyi bir şekilde çözümlemek için bu yazıyı siz değerli okuyucularımız için ele aldık.

Köpeklerde Kanlı İshal Nedir?

Köpeklerde kanlı ishal nedir? Sorusuna bağlı olarak kanlı ishal diğer adıyla Canin Parvovirus enfeksiyonu köpeklerde çok sık görülen ve bulaşma düzeyi çok yüksek hastalıklardan birisidir. Genelde etken maddesi DNA’lı virüslerden kaynaklanır. Özellikle burada yavru köpeklerin kalp kaslarına yerleşir. Bundan dolayı yeni doğan yavru köpeklerin bağırsak mukozasında hasara da neden olabilir.

Köpeklerde Kanlı İshal Nasıl Teşhis Edilir?

Köpeklerde kanlı ishal hastalığı, öncelikle ishal formundaki dışkı üzerinde kan görülmesi ile kolaylıkla teşhis edilebilir. Fakat parvo virüsünün görüldüğü kanlı ishali anlamak için dikkat etmeniz gereken bazı hastalık nedenleri de bulunur.

Buna bağlı olarak genelde köpeğinizin ateşi yüksekse, halsizlik ya da iştahsızlık durumları gözlemliyorsanız, kusma esnasında sarı bir kıvam görüyorsanız köpeğinizde kanlı ishal hastalığı olma ihtimali çok yüksektir.

Bunun dışında virütik hastalığında genelde dışkının normalden çok daha farklı ve kötü kokması da bu sorunun varlığını kanıtlamaktadır. Diğer bir taraftan hastalığın ilerleyen boyutlarında köpeğinizin gözlerinde görülen akıntı, akciğerlerinde ödem, kalp kaslarında büyüme gibi saptamalar da kanlı ishal durumunu gözlemlemektedir.

Fakat bu aşamaya gelmeden önce hastalık durumlarında gereken ilerlemeyi kaydetmek gerekir.  Köpeklerde kanlı ishal sorunu diğer birçok hastalıkla benzer belirtiler gösterdiğinden dolayı mutlaka veteriner hekime danışmak gerekecektir.

Köpeklerde Kanlı İshal Parvo Virüs Nasıl Bulaşır?

Köpeklerde kanlı ishal diğer adıyla parvo virüs bulaşıcı virüs türlerinden birisidir. Parvo virüs köpeklere oral yol üzerinden bulaşmaktadır. Köpekler için kanlı ishal hastalığı bir başka kanlı ishal e sahip yani parvo virüs köpekten köpeğe temas yoluyla da bulaşmaktadır.

Bunun dışında parvo virüse sahip farklı bir köpek , herhangi bir cisme temas edip , bu virüsü bu nesneler üzerine bulaştırabilir ve aynı cisim yani noktaya temas eden sağlıklı bir köpeğe de bulaşabilmektedir.

Köpeklerde Kanlı İshal, Parvo Virüs Belirtileri Nelerdir?

Çok sık görülen ve ilk belirtiler içinde durgunluk durumu fark edilebilir. Köpek bu hastalığa yakalandığı zaman özellikle hareketlerinde değişim meydana gelecektir. Genelde köpekler bu gibi durumlarda hareketsiz ve yorgun tavırlar sergilenebilir.

Köpeklerde görülebilen bir diğer belirti de iştahsızlık durumudur. İştahsız olan köpek doğru bir beslenme düzenini takip etmeyip çeşitli sorunlar yaşayacaktır.

Görülmesi bir diğer belirti de kusma ve ishaldir. Bu iki durum bir anda da görülebilmektedir. İshal ve kusma kanlı şekilde olabilir. Solucan benzeri kılcal kanlı kalıntılar çıkarabilir. Kan yoğun ya da hafif bir şekilde gelebilmektedir. Ayrıca kötü kokuya da sahiptir.

Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığında Tedavi

Köpeklerde kanlı ishal tedavisi öncelikli amacı, elektrolit dengesini sağlayıp, metabolik kayıpların önüne geçmek ve ikincil bakteri içeren enfeksiyon durumlarının önüne geçmektir.

Kusmanın az görüldüğü anlarda oral elektrolit çözeltileri kullanılabilir. İzotonik dengeli elektrolit çözeltileri genelde deri altı uygulaması, başlangıç düzeyindeki sıvı eksikliğini düzeltmek için yeterli bir düzeye çıkacaktır.

Fakat burada orta ve şiddetli dehidrasyon köpekler için yetersiz olarak kalacaktır. Burada genelde damar içi dengeli bir elektrolit çözeltisi ve sıvı tedavisi etkili olabilir. Tedavinin işe yaramasında dehidrasyonun önüne geçilmesi gerekir.

Hipokalemi ve hipoglisemi gibi durumların meydana gelmemesi için de bu durum takip edilmelidir. Özellikle protein kaybı yüksek düzeyde olursa mutlaka kolloid tedavisi yapılmalıdır.

Köpeklerdeki Kanlı İshale Karşı Önlemler

Köpeklerde kanlı ishal sorununun bulaşıcılık düzeyi yüksek derece olduğundan dolayı canin parvovirus sorunu yaşayan köpeklere ve enfekte şüphesi taşıyan hayvanlar için mutlaka karantina işlemi uygulanmalı. Diğer hastalığa duyarlı olan hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

Bunun dışında bu sorunu olan köpeklerde kanlı ishal hastalığı ile ilgilen personel hijyenine dikkat etmeli, bu süreçte eldiven kullanmalı, ellerini sık sık yıkamalı. Ayakkabıların da dezenfekte edilmesi de gerekmektedir.

Canin parvo virus (kanlı ishal) enfekte edilen köpek temas ettiği eşya ve yüzeyler şeklinde seyreltilmiş çamaşır suyu ya da bir peroksijen hızlandırılmış hidrojen peroksit çözeltileri ile dezenfekte edilmesi gerekir.

Köpeklerde Kanlı İshal Parvo Virüs İnsanlara Bulaşır mı?

Köpeklerin taşıdığı bu ölümcül hastalıklardan birisi olan köpeklerde kanlı ishal (parvo virüs) özellkle insanlar üzerinde etkisiz bir sağlık sorunudur. Yani insanlara hiçbir şekilde bulaşmaz. Köpeklerin genelde sahip olduğu parvo virüs bir köpekten diğer köpeklere de bulaşıcı yolla bulaşabilmektedir.

Benzer Yazılar